Animals come to life in junior art show

Sergio Barcenas takes first place against the other high school seniors with "Lion Scream." Connor Kuhn photos
Sergio Barcenas takes first place against the other high school seniors with “Lion Scream.” Connor Kuhn photos

FALLBROOK – The Fallbrook School of the Arts held an outstanding adjudicated Junior Wildlife Show Friday, May 6 through Sunday, May 8. All students from schools in the Fallbrook Elementary District, Bonsall Elementary District, Fallbrook Union High School District as well as the private schools were invited to enter a work of art.

The abbreviations indicate the following:

BE= Bonsall Elementary
BWE =  Bonsall West Elementary
FSA =  Fallbrook School of the Arts
SPACS =  Saint Peter the Apostle Catholic School
FUHS = Fallbrook Union High School

 

Kindergarten through 8th grade

 

Best of Show

  • Katelyn Mattheson, FSA

 

Kindergarten

  • First place: Brayden Beal, FSA
  • Second place: Shiomi Alles, SPACS
  • Third place: Michelle Rocha Rios, BE

 

First grade

  • First place: Pearl Baldi, FSA
  • Second place: Kiara Wright-Thibodo, FSA
  • Third place: Stanley Beal, FSA

 

Second grade

  • First place: Capri Reylek, FSA
  • Second place: Brighton Richards, BE
  • Third place: Mark Banks, BE

 

Third grade

  • First place: Kaija Hawkins, FSA
  • Second place: Jasmine Auge, FSA
  • Third place: Karlina Garcia, FSA

 

Fourth grade

  • First place: Anthony Chisolm, FSA
  • Second place: Katie Marley, SPACS
  • Third place: Chelsea Remigio, BWE

 

Fifth grade

  • First place: Frida DeLeon, FSA
  • Second place: Sophia Segestrom, FSA
  • Third place: Panther Esperanza, FSA

 

Sixth grade

  • First place: Bridgei Bresnahan, FSA
  • Second place: Carly Hawkins, FSA
  • Third place: Haley Schmidt, Sullivan

 

Seventh grade

  • First place: Jazmine Zotollo, Sullivan
  • Second place: Arely Yanez, Potter
  • Third place: Grace Heilmann, Sullivan

 

Eighth grade

  • First place: Emily Najar, Sullivan
  • Second place: Karina Juarez, Potter
  • Third place: Addeline Lloyd, Sullivan

 

High School winners

 

Grades 9-11

  • Best of Show: Joann Aguirre
  • First place:: Dianna Martinez
  • Second place: Anahi Sanchez
  • Third place: Triniti Nowicki

 

Seniors

  • Best of Show Heidi Lona
  • First place: Sergei Barcenas
  • Second place: Monique Lierman
  • Third place: Kayli O’Connor

Leave a Reply

Your email address will not be published.